niedziela, 16 lipca 2023

Nie tylko rogatywka... Czasem nawet hamak

Nie samą rogatywką człowiek szyje.... znaczy żyje. Czasem trzeba dać sobie odrobinę relaksu i odpocząć wśród natury. Dlatego na życzenie mojego syna zrobiłem dla niego hamak na wypady do lasu lub na działkę. 
Hamak został wykonany z wytrzymałego nylonu, który jak się okazało z łatwością utrzymał również osobę dorosłą, a nie tylko dziecko. Zawieszenie zostało oparte na whoopie slingach i miękkich szeklach wykonanych z impregnowanej Dyneemy 2,5 mm. Bardzo lekka konstrukcja, która chowana jest w przelotowy pokrowiec dla szybkiego i sprawnego rozłożenia. 

Długość hamaka dla dziecka z tego co pamiętam to około 1,70 - 2 m na około 1,5 m szerokości. Synkowi bardzo się podoba, a jak wyrośnie to hamak zostanie wykorzystany do wieszania szpeju pod hamakiem właściwym.

Tak nie wiele trzeba było, aby dać odrobinę przyjemności i frajdy :) 



sobota, 6 maja 2023

Rogatywka w terenie

    Tutaj chciałem zaprezentować wam rogatywkę w terenie. Nosi się bardzo przyjemnie. Myślałem, o bardziej zmodernizowanym wzorze, ale jednak otok dodaje tej czapce szyku i elegancji. Za tydzień wybieram się do lasu i tam będę testował ją w prawdziwych warunkach polowych. Do poprawy jednak jest wcześniej wspomniany otok, tak aby nawiązywał do wz. 37 ponieważ całość była inspirowana właśnie tym wzorem. Niestety na ten moment brakuje wentylacji ponieważ nie mam narzędzia do robienia oczek, ale wszystko w swoim czasie. A wy co o niej myślicie? 

piątek, 5 maja 2023

Puma wz. 89 Modern Beton

   

Nowy set z rogatywką – projekt szyciowy z leśnym przeznaczeniem

W jednym z poprzednich wpisów pokazywałem Wam moją rogatywkę w kamuflażu Puma – uszytą z myślą o leśnych rozgrywkach i rekonstrukcji. Dziś chciałbym pójść o krok dalej i zaprezentować cały zestaw, który stworzyłem już jakiś czas temu, a który właśnie zyskał brakujący element: czapkę. Rogatywka nie tylko dopełnia całość wizualnie, ale też nadaje charakteru całemu projektowi.

Co znalazło się w zestawie?

Ten set to efekt wielu godzin pracy przy maszynie, testowania materiałów i dopracowywania detali. Oto, co udało mi się uszyć:

  • Pokrowiec na kask – wykonany z wytrzymałego materiału w kamuflażu, z miejscem na mocowanie dodatkowych akcesoriów.
  • Przerobione boczki maski typu stalker – poprawiłem ich ergonomię i dopasowanie, dzięki czemu są wygodniejsze i bardziej funkcjonalne.
  • Combat-shirt – bluza z oddychającym tułowiem i wzmocnionymi rękawami, idealna do intensywnego użytkowania w terenie.
  • Kamizelka taktyczna – minimalistyczna wersja bez ładownic na magazynki, ale z możliwością rozbudowy o dodatkowe moduły.
  • Pas taktyczny – zaprojektowany z myślą o elastycznym mocowaniu oporządzenia, lekkim i wygodnym w noszeniu.
  • Spodnie typu G3 – z kieszeniami cargo, ochraniaczami na kolana i regulacją w pasie – klasyka w nowoczesnym wydaniu.

Rogatywka jako kropka nad „i”

Choć każdy z tych elementów był dla mnie wyzwaniem, to właśnie rogatywka spina cały projekt w spójną całość. Jej charakterystyczny kształt i kamuflaż Puma świetnie wpisują się w klimat leśnych działań, a przy tym dodają zestawowi unikalnego, polskiego akcentu.

Poniżej wrzucam kilka zdjęć gotowego zestawu – mam nadzieję, że zainspirują Was do własnych projektów!





czwartek, 4 maja 2023

Rogatywka w 2023. To już 11 lat bloga...

    Nadszedł w końcu ten czas, kiedy znalazłem chwilę, aby móc siąść do maszyny i coś stworzyć. Dziwnym trafem wypadło tak, że pierwszą rogatywkę po 11 latach uszyłem właśnie teraz. Akurat tak się składa, że moja pierwsza czapka została uszyta właśnie w maju 2012 roku, wtedy też powstał ten blog. Tak pięknie historia zatoczyła koło. 

       Przez ten okres przestoju widziałem wiele rogatywek, które różne firmy zaczęły "tworzyć". Niestety w większości uważam, że są to gnioty, a Ci co to projektowali muszą się jeszcze wiele nauczyć. Próby modernizacji tego nakrycia głowy, bezkształtne formy, które mają przypominać rogatywkę wyglądają wręcz ohydnie. Było kilka udanych projektów, ale niestety nie przetrwały do dziś, a szkoda, bo byli to jednak ludzie z pasją.

    Ja wróciłem do tematu trochę z potrzeby tworzenia, a trochę też za namową przyjaciół, a w szczególności Pana Karola, któremu obiecałem uszycie nowej rogatywki, bo stara już wyzionęła ducha. Tak też powstały trzy rogate czapki w trzech wzorach: Pumie, Multicamie oraz czarna. Poniżej kilka przykładowych zdjęć.
 



    Rogatywka w Pumie była pierwsza (pilotażowa), czyli taka na rozszycie się i sprawdzenie wykroju. Wyszła całkiem udana. Jest lekka i przyjemna, nie tak jak oryginalna i toporna jak Betonowy MON. Z resztą ta rogatywka będzie idealnie pasować do mojego seta, którego używam w ASG. Drugą była czapka  w multicamie, o którą poprosił mnie Karol, bo bardzo chciał rogatywkę we współczesnym wzorze. Ostatnią jest czarna rogatywka, którą uszyłem na własne potrzeby do codziennego noszenia. 

    Mam nadzieję, że podoba się wam taki powrót, a ja mam nadzieję, podzielić się z wami nowymi projektami. Pozdrawiam Ramius.


 

niedziela, 19 czerwca 2022

A może by tak...

 A może by tak trochę tutaj odświeżyć?....

A może by tak coś tutaj napisać?....

A może jakieś nowości?....

Co wy na to?

piątek, 2 października 2015

Rogatywka polowa "wz.93" model 2015

Niedawno coś mnie tknęło i postanowiłem uszyć rogatywkę w nowoczesnym wzorze. Rogatywka nawiązuje do tradycyjnego wzoru, ale została nieco "unowocześniona" :) Mam nadzieję, że czytelnikom mojego bloga spodoba się ta mała zmiana. Jest to rozmiar 53, gdyby ktoś był nią zainteresowany, zapraszam do kontaktu ze mną poprzez formularz na stronie :)





sobota, 21 lutego 2015

Ładownica do MP40

Witam,

Dzisiaj przedstawiam wam moje najnowsze dzieło. Jest nim ładownica do popularnego podczas II wojny światowej MP 40 produkcji niemieckiej.

Ładownica nie jest doskonała, brakuje mocowania do szelek oporządzenia oraz materiał jest zbyt jasny, także nadaje się bardziej na pustynie niż do lasu.

Jednak ładownica wykonana została z brezentu więc chyba to się zgadza. Paski od zamknięcia są zrobione ze skóry, tak samo jak mocowanie do pasa z tyłu, którego tutaj nie widać. No i tzw. knopiki, które pełnią funkcję zapięcia ładownicy.

Całość wykonałem na potrzeby własne do zabawy w ASG, ponieważ noszenie magazynków po kieszeniach lub w torbie nie przeznaczonej do tego celu było bardzo nie wygodne.  Do reko się raczej nie nadaje ze względu na materiał oraz w pewnym sensie wykonanie, ale na wszystko przyjdzie oczywiście czas :)

Zachęcam do komentowania i dyskusji.

Pozdrawiam serdecznie i zapraszam do częstego odwiedzania mojego bloga.



czwartek, 13 listopada 2014

Rogatywka w Muzeum Wojska Polskiego

Będąc swego czasu w Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie miałem okazję przy okazji podziwiania bardzo pokaźniej liczby eksponatów w formie sprzętu, broni i wyposażenia zobaczyć również mundury jakie nosili nasi żołnierze podczas I i II wojny światowej oraz w okresie okupacji radzieckiej. 

 Muzeum zostało założone 22 kwietnia 1920 roku, dekretem Naczelnego Wodza, Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego. Organizatorem i pierwszym dyrektorem był płk Bronisław Gembarzewski. W zbiorach muzeum znajduje się obecnie ponad 250 tys. eksponatów, choć trzeba dodać, że placówka wciąż powiększa swoje zbiory. 

Odnalazłem tam wiele inspiracji odnośnie rogatywek oraz samego umundurowania i myślę, że w przyszłości skorzystam z tych doświadczeń. Nie obeszło się oczywiście również bez dokumentacji fotograficzne.

Oczywiście zachęcam wszystkich, którzy będą mieli okazję odwiedzić Warszawę do tego aby odwiedzili Muzeum Wojska Polskiego. Placówka znajduje się przy Alejach Jerozolimskich 3.
Poniżej przedstawiam kilka rogatywek, które widziałem podczas zwiedzania muzeum. Przyznam, że niektóre z nich zaskoczyły mnie swoją formą oraz krojem.

Rogatywka, prawdopodobnie samoróbka z niestandardową metalową klamerką łączącą otok.
Rogatywka Janiny Broniewskiej, projektantki orła 1. Dywizji Piechoty im. Tadeusza Kościuszki.
Rogatywka żołnierza Września z niestandardowym łączeniem otoku prawdopodobnie na guzik. 
Rogatywka oraz mundur gen. Zygmunta Berlinga.
Umundurowanie żołnierza Batalionów Chłopskich.
Umundurowanie żołnierza Narodowych Sił Zbrojnych

 

Rogatywka ze specyficznym łączeniem otoku.

Mundur żołnierza podziemia antykomunistycznego.
Daszek od rogatywki żołnierza września, zamordowanego przez Rosjan w lesie Katyńskim.

niedziela, 19 października 2014

Projekt kurtki cd.

Tak jak pisałem wcześniej pracuję nad kurtką wojskową z czasów II wojnu światowej. Jednak nie chcę jej zrekonstruować tylko wzoruję się na niej. Na stoje leży ukryta podpowiedź co to za kurtka :)

Zabieram sie do dalszej pracy. Jeszcze wiele przedemną, bo niedawno zrobiłem makiete, a teraz zabrałem się za robienie wykroju w skali 1:1. Tak więc życzcie mi powodzenia.... na pewno się przyda.

niedziela, 5 października 2014

Projekt kurtki wojskowej etap I

Dzisiaj wzialem sie w garsc i postanowilem troche popracowac nad kurtka, ale nie byle jaka, lecz nie bede zdradzal wielu szczegolow tak do konca.

To co widzicie to jak narazie makieta w skali 1:4 projektu kurtki. Dodam tylko, ze bedzie to kurtka wojskowa, jednak nie zbyt chlubnej formacji.

Dopowiem jedynie ze kurtki w tym  maskowaniu zdobyte na ......... byly uzywane przez naszych żolnierzy w gruzach zrujnowanego miasta.

Czyją kurtke zamierzam zrekonstruowac?

A na zdjeciu jak narazie projekt kroju bkuzy podstawowej.

środa, 11 czerwca 2014

Rogatywka "Pantera"

Witam,

Dostaję ostatnio od was dużo maili z zapytaniem o rogatywkę w kamuflażu "Pantera" wz. 93. Jednak z przykrością muszę oznajmić, że w tym momencie nie mam możliwości jej wykonania. Jest mi z tego powodu bardzo przykro, bo wiem że jest nią bardzo duże zainteresowanie.

Sam kiedyś chciałem mieć własną i dopiąłem swego kupując na jednych targach rekonstrukcyjnych pewien egzemplarz. Jednak wykonanie mnie nie powalało i postanowiłem wziąć sprawy w swoje ręce. Teraz już wiem jak ją wykonać. Postaram się ogarnąć i może gdy czas pozwoli wykonam kilka sztuk dla was :)

Także, odwiedzajcie mojego bloga, bo może za jakiś czas rogatywka ponownie stanie się głównym tematem tego bloga, tak jak to było w założeniu :)

sobota, 7 czerwca 2014

Nie mam czasu...

Dość długo nie było tutaj żadnych nowości jednak odświeżam mojego skromnego bloga nowym projektem koszulki. Widać jeszcze pewne niedociągnięcia, ale trening czyni mistrza :)

Koszulka może znaleźć uznanie wśród sympatyków gry The World of Tanks lub fanów już kultowego serialu jaki był niezwykle popularny w czasach poprzedniego ustroju - Czterej pancerni i pies. Choć dziś również sentyment do niego nie opadł :)




piątek, 3 stycznia 2014

Fotograficzna koszulka

Dzisiaj przedstawiam wam malowaną koszulkę z aparatem CERTO KN 35 na szelkach idealną dla fotografów :) Jeszcze nie tak doskonały, ale ciągle się uczę. Zachęcam do komentowania :)


Grafika na koszulce.

Oryginalna fotografia na bazie której powstała grafika na koszulkę.

wtorek, 12 listopada 2013

Torba z Marilyn Monroe

Trochę nie w temacie, ale.... chciałem pochwalić się moim nowym (s)tworkiem od początku do końca wykonanym przeze mnie.

Torba została wykonana z jasnego brezentu. Plusem jest to że nie zamoknie ponieważ ten materiał nie przepuszcza wody. Dodatkowo jest na zamek i posiada satynową podszewkę w środku. Rysunek został przekalkowany z szablonu i pomalowany czarną farbką firmy darwi TEX.

Chciałem jeszcze tylko dodać, że moja luba bardzo się teraz cieszy i właśnie przepakowuje torebki :D  ;p

Oto wspomniana wcześniej torba :)


sobota, 9 listopada 2013

Najnowsze koszulki

Dzisiaj wykonałem dwie nowe koszulki. Jedna z Żelaznym została tylko lekko przerobiona natomiast druga powstała ze wzoru, który niestety nie jest mojego autorstwa, ale bardzo mi się podobał i chciałem go mieć na koszulce :) Zastanawiam się jeszcze nad jakimś napisem, ale to nie koniecznie :P



niedziela, 29 września 2013

piątek, 27 września 2013

Koszulka "Wyklęta"

Witam,
Trochę mnie tutaj nie było, ale wracam z nowymi projektami.

Ostatnio mam zajawkę na robienie koszulek z nadrukami. Jak ktoś słusznie pewnie zauważy, nie jest to rogatywka, choć projekt zawiera jej element :) 

Do tego celu wykorzystuję farbkę do tkanin firmy "darwi - tex", kolor czarny. Można ją dostać w Empiku za 11,99 zł w dziale z artykułami artystycznymi. Taki pojemniczek zawiera 30 ml farby. Choć na allegro można dorwać słoiczki 50 ml-trowe innych firm to i tak myślę, że firma darwi jest dużo lepsza. Dlaczego? Choćby, dlatego że w porównaniu z innymi firmami ubrania na których malowało się tą farbką można prać do 60*C, a nie 30*C jak oferują nam inne firmy. Jest to moim zdaniem znacząca różnica.
Koszulkę znalazłem w jakimś lumpeksie i kupiłem za 10 zł. 

Z drugiej strony tej farby też wiele się nie zużywa. Zmalowałem już nią kilka rzeczy w tym dwa duże projekty.  Z resztą efekty można zobaczyć poniżej :)

                           

Bardzo fajna sprawa, choć wymaga dużo cierpliwości i samozaparcia w tym co się robi i chce się osiągnąć.

W ten sposób mam całkiem nową koszulkę z wizerunkiem Zdzisława Badochy ps. "Żelazny", jednego z Żołnierzy Wyklętych poległego w boju w potyczce z komunistami. 


Cześć Jego pamięci!

poniedziałek, 22 lipca 2013

Rogatywka dla Blatio :)

Dziś wykonałem rogatywkę, którą uszyłem ze starych amerykańskich spodni wojskowych (materiał ripstop). Rogatywka powędrowała dla szanownego kolegi Blatio :)

Pod otok wszyłem białą bawełnianą podszewkę, dodatkowo dno rogatywki i właśnie otok został usztywniony klejonką. Otok połączyła srebrna klamerka. We wnętrze rogatywki jak widać na ostatnim zdjęciu został wszyty biały bawełniany materiał, który posłuży jako potnik i dodatkowo upiększy rogatywkę i zakryje wszelkie szwy itp. krawieckie sprawy :) Mam nadzieję, że rogatywka przypadnie szanownemu koledze do gustu :)
Pozdrawiam serdecznie!






wtorek, 30 kwietnia 2013

Rogatywka wz. 93 Pantera

Ostatnio wykonałem nową rogatywkę wz.93 Pantera, kamo leśne.
Można ją kupić na allegro:
http://allegro.pl/show_item.php?item=3213400281







Wyrób: rogatywka polowa
Materiał: bawełna/poliester
Dodatki: srebrna klamerka łącząca otok
Kolor: wz. 93 "Pantera"
Rozmiar obwodu głowy: 53-54 
Stan: nowa